2011. április 30., szombat

Földművesek lettünk!

Végre földet művelünk!
Múlt héten Zolival nekiálltunk egy kb. 6x6 méteres négyszöget felkapálni és a gyomoktól megtisztítani.
Zoli dolgozott a kapálógéppel - köszönet érte a nagybátyámnak, e nélkül pokoli munka lett volna - én meg gazoltam. 3 napon keresztül.

 Ebből a darabka földből legalább 10 vödör dudva jött ki. A tarack nénik és bácsik miatt különösen aggódok igyekeztem minden gyökérdarabot kiszedni, de sajnos biztos maradt benn.
A kijövő gaz mind megy a komposztra, aztán ha elkorhadt jöhet vissza a földre.

Ez csak egy kis része a gaznak
Gyomlálás után a szomszédtól kaptunk lótrágyát, ezt elterítettük a földön, majd Zoli újra végigment a kapálógéppel, hogy jól beleforgassa a földbe.

Műveljük a földet

2011. április 25., hétfő

Csalánlé levéltetvek ellen

Sajnos megjelentek a levéltetvek a gyümölcsfáinkon.

Nagyon sok helyen a csalánlé permetet ajánlják védekezésül, kipróbáljuk.
Az utca végében sok csalán nő szerencsére, úgyhogy szedtünk egy nagy zsákkal. A pincében találtam egy régi 60 literes szemetes kukát, azt alaposan kimostam, és ebbe tettem bele a csalánt, ami félig meg is töltötte. Feltöltöttük kútvízzel, és kitettem a napra erjedni. Hamarosan permetezünk, remélem működni fog.

Utána olvastam a csalánlé felhasználásának, az érése alatt a következőkre használható:

  • Pár napos lé: permetezés
  • Erjedt lé: folyékony trágyaként (hígítva ez is használható permetezésre)
  • A végén visszamaradt "trutyi": sebek kezelésére a fákon.
Érik a csalánlé

2011. április 24., vasárnap

Fűnyírás

Szombaton végre levágtuk a füvet a Gyuszitól kölcsönkapott fűnyíróval.

Zoli kezdte el, de a húgaimmal hárman olyan lelkesek voltunk, hogy elkértük tőle, és vissza se kapta többet :) Még Anya is nyírta a füvet!
Mit mondjak, jó nagy a kertünk, még így is, hogy csak a felét nyírtuk le, és annak is csak a harmadát csináltam én.



Zoli közben lombsöprűvel takarította a füvet. Kiderült, hogy valószínűleg sose söpörték össze a levágott füvet, illetve hogy tiszta moha a fű alja. 2 négyzetméterről összejön egy vödör moha.

Fűnyírás után egészen máshogy festett a kert - nem is gondoltam volna, hogy ennyire hosszú volt már a fű.
Előtte
Utána (Fannihátsóval)

A levágott fű egy része mulcsként a virágágyásba került, itt nagyon rossz minőségű a talaj, és nagyon könnyen ki is szárad. Remélem ez majd segít rajta valamennyit.



A fű többi része bekerült a disznóól karámjába - ideiglenes komposztálóhelyként. Ezt majd a veteményesben fogjuk mulcsként felhasználni.

2011. április 22., péntek

Bio fűnyírók, almafa, kút

A mai napi történések:

Az egyik almafa teljesen virágba borult:



A másik csak délelőtt kap napot, az még várat magára, csak bimbózik:


A szomszéd kölcsönadta a lovait, hogy lelegeljék a füvet a hátsó kertünkben. Azt mondja, 2-3 nap alatt végeznek vele, utána neki fogunk állni a veteményezésnek. Ráadásul jövő héten esősebb idő jön, akkor szerinte jobb is lesz ültetni - nem kell annyit locsolni.


Dolgoznak a fűnyírók a kertünkön


Ma ki akartuk próbálni a kutat, nagyon kíváncsi voltam milyen a vize - ráadásul minek használjuk a vezetékes ivóvizet locsolásra, ha erre tökéletesen megfelelne a kútvíz. Az egyik kisebb műanyag vödörre rákötöttem egy hevedert, bedobtuk a kútba, majd megállapítottuk, hogy bizony ehhez fém vödör kell, mert nem süllyed el. Pannának szerencsére eszébe jutott kipróbálni, hogy mi lenne, ha fejjel lefelé dobnánk le a vödröt. Így sikerrel is jártunk, a vödör végre elmerült!



 Pár dobás után tökéletesre fejlesztettük a technikát, és könnyen fel tudtuk húzni a vizet. A kút vize tiszta - bár némi levéldarabok úszkálnak benne - illetve találtunk két döglött meztelen csigát, de azokat valószínűleg mi sodortuk be a vödörrel. Semmi poshadás nincs benne, pedig féltem tőle, fentről nem nézett ki jól.

Balra a gyűrű, jobbra a kút
Eddig a kút mellett levő betongyűrűbe gyűjtöttem a komposztot - levelek és moha volt az alján. Most ráöntöttem két vödör vizet, mert eléggé ki volt száradva. Meglepődve tapasztaltam, hogy a víz megállt a gyűrűben nem szivárgott el. Vasvillával megbökdösve mindenhol keménybe ütköztem az alján. Kilapátoltam belőle mindent, mint kiderült a mi komposztunk alatt egy rakás műanyag fólia, némi kő és 15 cm föld helyezkedett el. Alattuk viszont felbukkant egy sima betonréteg! Pont ugyanezt terveztük vele mi is, - igaz kicsit arrébb akartuk volna gurítani, de így legalább könnyebb megtölteni. Kata és Panna azonnal bele is mert 40 vödör vizet, amivel félig meg is telt a dézsa. Hosszútávon mindenképp be kell szerezni egy búvárszivattyút, de addig is lehet sportolni a vödörhúzással.

Szép sima meglepetés

2011. április 21., csütörtök

Ribizli

Van egy ribizlibokrunk, már nőnek rajta a ribizlik! (Reméljük Fanni a vegakutya nem legeli le majd őket előttünk)

2011. április 20., szerda

Virágoskert

Hétfőn végre jutott időm beültetni a ház előtti kiskertet:


 A kép bal oldalára kaliforniai mák (piros), alá pézsmabúzavirág (kék), fölé díszdohány (sárga) került.
A szegélyekre alulra szagosbükkönyt (világoskék) , felülre oroszlánszájat (lila) ültettem. Jobb oldalra középre (ahol a karó jelöli) ültettem el a dália hagymánkat (zöld). Dália magot ültettem még 5 db-ot a mák és a díszdohány közé.
Középre majd dísznapraforgó jön, de azt csak májusban lehet elültetni.
A kis fatuskó köré hagymát (barna) ültettem, amit az előző tulajok hagytak itt - kíváncsi vagyok mi lesz belőle.

Egy kép a kertről oldalnézetből:

Virágoznak a fák

Végre beköltöztünk, még pont elcsíptük a fák virágzását:

Az almafa épp most bontogatja a virágait:



A két meggyfa hófehér a virágoktól, döngicsélnek a méhek körülöttük:

A körtefa is virágba borult:

A barack épp most virágzott el, már ici-pici barackok növekednek rajta: